Jak dobrać okulary pływackie?

Okulary pływackie to niezbędny element wyposażenia każdego pływaka – zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Wybierając się na basen, obowiązkowo musisz nabyć stosowny sprzęt. Jak dobrać okulary pływackie, aby w pełni cieszyć się komfortem pływania?

Okulary pływackie – czy w ogóle warto je kupować?

Wiele osób pływa bez okularów pływackich, bo twierdzą, że ten gadżet ich tylko uwiera, a jest kompletnie zbędny, bo nie nurkują. Weź jednak pod uwagę, że nawet jeżeli nie uprawiasz wyczynowego pływania, Twoje oczy narażone są na różne, szkodliwe dla nich czynniki. Chlor, bakterie, niskie albo zbyt wysokie pH wody – to wszystko może spowodować niemiłe podrażnienia i wysuszanie oczu. Właśnie dlatego okulary pływackie nie są wyłącznie fanaberią, ale koniecznością. Nawet jeżeli nie nurkujesz i nie masz bezpośredniego kontaktu z wodą, warto je kupić.

Okulary pływackie – wybierz odpowiedni rozmiar

Przede wszystkim okulary pływackie powinny mieć odpowiedni rozmiar. Nie mogą spadać nam z głowy, ale i za bardzo uciskać. Jak wybrać optymalny model? Warto przeprowadzić krótki test. Jeżeli okulary przyłożone „na sucho” do twarzy przyssają Ci się do twarzy na kilka sekund, to znaczy że jest to rozmiar, idealnie pasujący do Twojej twarzy. Oczywiście rozstaw szkieł musisz wcześniej odpowiednio wyregulować, aby idealnie wpasowały się w Twoje oczodoły. Zwróć też uwagę, czy łączenie szkieł nie uciska Cię za bardzo. Niektóre modele mają bowiem „noski” niedostosowane do większych nosów.

Okulary pływackie – dobierz optymalny stopień twardości

Wybierając okulary pływackie warto też zwrócić uwagę na ich stopień twardości. Do rekreacyjnego pływania najlepiej sprawdzą się miękkie okulary. Poszczególne modele posiadają grubą, silikonową albo gumową obwódkę, dzięki czemu łatwo i precyzyjnie dopasowują się do twarzy. Istnieje małe ryzyko jakiegokolwiek uwierania i uciskania. Okulary pływackie półtwarde i twarde oferują jednak zdecydowanie szerszy kąt widzenia i stuprocentową gwarancję szczelności nawet przy dużej prędkości. Ich wadą jest jednak dość mocne uciskanie twarzy.

Okulary pływackie – szkła odporne na parowanie

Nie ma nic bardziej irytującego, niż konieczność ciągłego zdejmowania okularów i ich przecierania. Należy zatem zwrócić uwagę na to, czy kupowane okulary pływackie posiadają powłokę antifog. To bardzo przydatna funkcja, dzięki której okulary nie parują pod wpływem gwałtownej zmiany temperatur. Z takimi różnicami możemy mieć natomiast do czynienia, jeżeli temperatura wody i powietrza znacząco się różni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here