Temat odżywiania staje się coraz popularniejszy i nowe osoby zaczynają zmieniać swoją dietę, aby stać się zdrowszymi. Wiele osób uważa, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na efektywność diety jest to, ile posiłków dziennie spożywamy. Nie jest to do końca prawdą, jednak jeżeli zależy nam na utrzymaniu diety, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na liczbę posiłków.
Mit 6 posiłków – czy wszyscy muszą jeść tyle samo razy?
Każdy ma swoje indywidualne przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe. Bardzo popularny jest tzw. mit 6 posiłków. Wiele osób nie wyobraża sobie jednak jedzenia w takim systemie. Skąd więc wziął się taki mit? Przede wszystkim z wygody. Wiele osób po prostu może rozplanować swój dzień w taki sposób, aby jeść 5/6 razy co 3 godziny. Przyjmuje się, że 3 godziny to wystarczająca przerwa pomiędzy dwoma posiłkami. Jeżeli jednak będziemy jeść 5 lub 4 posiłki dziennie z dłuższą przerwą pomiędzy nimi, nie będzie mieć to żadnych negatywnych skutków. Największe znaczenie ma ogólna liczba kalorii w naszych posiłkach, którą spożywamy w ciągu dnia, a nie liczba posiłków. Trzeba mieć jednak świadomość, że jeśli będziemy jeść tylko 2/3 razy, każdy posiłek będzie bardzo duży. Częstsze spożywanie posiłków może dodatkowo pomóc w odchudzaniu. Metabolizm pod wpływem częstszego podawania porcji jedzenia będzie nakręcany, natomiast u wielu osób rzadsze posiłki mogą wpływać na delikatne zwolnienie procesów metabolicznych.
Jak dobrać odpowiednią ilość posiłków w diecie?
Jednym z najważniejszych wyznaczników tego, jak powinniśmy się odżywiać, są nasze dotychczasowe nawyki żywieniowe. Jeśli do tej pory jedliśmy 2 razy dziennie lub 7 razy dziennie, przeprowadzanie rewolucji i całkowitej zmiany w swoich nawykach i planie dnia nie pomoże w utrzymaniu diety. Nasz organizm to nie maszyna, a nagłe zmiany mogą skutkować zupełnie odmiennym efektem. Bardzo duży wpływ na naszą dietę i liczbę posiłków ma też to, co dokładnie jemy. Niektóre produkty trawią się szybciej, a niektóre wolniej. Układ pokarmowy funkcjonuje w bardzo skomplikowany sposób, dlatego planując dietę, powinniśmy zwracać uwagę na sygnały, które daje nam organizm. Poza tym nie wszystko, co zjemy, jesteśmy w stanie, Jeśli zjedliśmy posiłek, czujemy sytość, a wypada pora kolejnego, zastanówmy się, czy na pewno jest to dobry pomysł. Jedzenie w momencie uczucia sytości może doprowadzić do przejedzenia, a to z kolei do przeciwnych efektów – zamiast poprawiania sylwetki na diecie, będziemy tyć. Dieta z dowozem Wrocław może być idealnym rozwiązaniem w momencie, kiedy zdecydujemy, ile posiłków dziennie chcemy spożywać.