Hantle do ćwiczeń domowych

Rozpoczęcie treningu fizycznego to zawsze dobry pomysł. Wiele osób decyduje się na zakup sprzętu do ćwiczeń, z którego będą mogli korzystać we własnym domu. Urządzenie prywatnej siłowni w swoim miejscu zamieszkania ma dużo zalet. Często stanowi skuteczną motywację do samego rozpoczęcia treningu i jego systematycznego kontynuowania. Poniżej skupiamy się na hantlach dedykowanych do różnego typu ćwiczeń fizycznych i kondycyjnych. Podpowiadamy jak krok po kroku wybrać hantle idealne do domowego użytku oraz na jakie cechy hantli zwrócić uwagę, by był to zakup udany. 

Hantle — podstawowy element domowej siłowni 

Domowe siłownie są coraz częściej urządzane w polskich domach. Wiele osób decyduje się na zaaranżowanie osobnego pomieszczenia, które będzie pełnić funkcję „pokoju sportowego” lub „pokoju fitness”, bądź też na wygospodarowanie osobnego kącika, w którym staną wszystkie potrzebne sprzęty. Domowe siłownie mogą mieć różnoraką formę oraz być wyposażone w różnego typu sprzęty. Do najchętniej wykorzystywanych należą oczywiście hantle, nazywane także sztangielkami. 

Hantle znajdują zastosowanie w trakcie różnego typu ćwiczeniach. Można wykorzystać je do pracy nad niemal wszystkimi partiami mięśni w organizmie ludzkim. Idealnym duetem są oczywiście hantle oraz ławeczka do ćwiczeń, które użytkowane jednocześnie pozwalają na wykonywanie optymalnych ćwiczeń. 

Szczególnie ważny jest fakt, że same hantle mogą zastąpić różnego typu inne urządzenia oraz maszyny wykorzystywane często w treningu fizycznych. Za pomocą hantli możesz ćwiczyć nawet mięśnie nóg, uzyskując zadowalające efekty. Warto przy tym podkreślić, że hantle są też alternatywą względem popularnej i wykorzystywanej przez wielu adeptów siłowni sztangi. Podobnie jak ona, hantle pozwalają na trening różnych partii mięśni oraz nadają się do zastosowania amatorskiego i profesjonalnego. 

Jakie hantle wybrać? Kilka najważniejszych spraw

Dostępne w sklepach sportowych hantle można podzielić na kilka grup. Przede wszystkim — różnią się materiałem wykorzystanym w produkcji. Znajdziesz więc klasyczne hantle żeliwne, popularne, solidne i niezawodne, wybierane przez wielu amatorów siłowni. Obok nich, popularnością cieszą się hantle neoprenowe, w których wnętrzu znajduje się masa żeliwna, a od strony zewnętrznej pokryte zostały gładka powloką. 

Osobną kategorię tworzą hantle wykonane z gumy oraz winylu, czyli materiałów stosunkowo elastycznych. Hantle gumowe są pod tym względem wyjątkowo miękkie oraz dobrze przylegają do dłoni. Gwarantują optymalny chwyt — dzięki czemu idealnie nadają się do dynamicznych ćwiczeń fitness. Hantle winylowe również wykorzystywane są w intensywnych ćwiczeniach. Ich zewnętrzna powłoka została stworzona przy wykorzystaniu winylu, który gwarantuje dużą przyczepność względem dłoni. Niestety, minusem hantli winylowych jest ich niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. 

Warto też zwrócić uwagę na heksagonalne hantle hex, które gwarantują optymalne i efektywne wykorzystanie w codziennym treningu. Dużą zaletą hantli hex jest fakt, że ich obciążenie może mieścić się w bardzo szerokim zakresie, od 1 do nawet 50 kg. 

Oprócz materiału wykonania warto zwrócić uwagę na rodzaj gryfu, czyli pręta, na którym umocowano talerze. Gryf powinien być skonstruowany w sposób umożliwiający optymalną symetrię talerzy, czyli równomierne rozłożenie ciężaru. Ponadto, gryf powinien być wyprofilowany w sposób ułatwiający jego trzymanie w dłoni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here