Czym jest dieta ketogeniczna — za i przeciw?

Dieta ketogeniczna to bardzo kontrowersyjna i budząca wiele emocji dieta. Przez niektóre osoby uważana jest za bardzo dobry sposób żywienia się mający wiele plusów — przez innych zaś za niedającą rezultatów i przynoszącą wiele minusów. W tym tekście przedstawimy wszystkie “za” i “przeciw”, prezentujemy wszystkie zalety oraz wady diety ketogenicznej, oraz odpowiadamy, czym tak właściwie jest ta dieta i na jakiej zasadzie funkcjonuje.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to dieta, w której opieramy się na jedzeniu tłustych i wysokokalorycznych produktów z małą zawartością węglowodanów. Dieta ta może zawierać nawet 80% – 90% tłuszczu i małe ilości białka oraz węglowodanów. Przy porównaniu ok. 30% tłuszczu w diecie standardowej jest to bardzo duża zmiana dla organizmu. Przy stosowaniu tej diety po kilku dniach wchodzimy w stan tzw. euforyczny, w którym czujemy się lekko i komfortowo. W ketozie następuje spalanie kalorii z tkanki tłuszczowej, a nie węglowodanów, których po prostu nie dostarczamy do organizmu. Dieta taka jest różnie oceniana przez specjalistów i są to oceny zarówno pozytywne, jak i negatywne. Początkowo dieta ketogeniczna miała służyć łagodzeniu chorób układu nerwowego, a następnie powiązano jej wypływ z odchudzaniem i spalaniem zmagazynowanego tłuszczu.

Plusy

Pierwszym plusem diety ketogenicznej pewnością jest pomoc w odchudzaniu się i gubieniu zbędnych kilogramów. Dieta taka jest skuteczna i pomaga spożytkować zmagazynowane komórki tłuszczowe. Jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów, co przyciąga wiele osób do tej diety. Taki rodzaj diety sam w sobie pomaga obniżać ciśnienie we krwi oraz cholesterol — jeśli jest odpowiednio prowadzona. Dieta ketogeniczna również wspomaga odchudzanie się przy otyłości oraz cukrzycy, zmniejsza intensywność padaczki u dzieci czy wspomaga leczenie niektórych nowotworów. Dieta ketogeniczna poprzez zmniejszenie łaknienia w późniejszej fazie zapobiega również efektowi jojo, co jest dodatkowym plusem.

obiad wolowina

Minusy

Do minusów diety ketogenicznej możemy zaliczyć kilka elementów. Pierwszym z nich jest ryzyko zwiększenia się cholesterolu ze względu na jedzenie nieodpowiedniej ilości tłustych potraw. Z diety nie powinniśmy korzystać, również, jeśli mamy problemy z pracą nerek czy wątroby, gdyż dieta ta obciąża te grany. Musimy zatem przed jej podjęciem przeprowadzić badania i skonsultować się z lekarzem. Do minusów diety ketogenicznej możemy zaliczyć również nasze samopoczucie po 2-3 miesiącach stosowania diety. Możemy czuć się wtedy osłabieni, mieć bóle głowy, brzucha, nudności czy być zaspani i stracić apetyt.

Sama dieta jest restrykcyjna i musimy przykładać wiele uwagi do jej przygotowywania czy organizowania. Jeśli chcemy skorzystać z diety ketogenicznej, możemy wybrać np. dietę pudełkową. Dana firma cateringowa dostarczy nam gotowe pudełka odpowiednich posiłków. Jakie firmy oferują taką dietą, możemy sprawdzić np. w porównywarce cateringów. Porównywarka cateringów Dietly da nam szybką odpowiedź, jakie marki oferują taką dietę, oraz pozwoli wybrać te najlepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here