Nie ma chyba formy treningu, która zrobiłaby tak zawrotną karierę jak crossfit. Ten dynamiczny sport to wymagająca forma ruchu, skoncentrowana zarówno na rozwijaniu szybkości, wytrzymałości, siły oraz koordynacji ruchowej. Za ogromną popularność crossfitu odpowiedzialna jest nie tylko uniwersalność treningu jako wszechstronnej formy ruchu, jak i wpleciona w trening nutka zdrowej rywalizacji.
Idea crossfitu, czyli surowy trening
Ideą crossfitu jest trening koncentrowany na intensywnym wysiłku, nie zaś na całej otoczce towarzyszącej dziś wielu zajęciom sportowym, a nawet je dominującej. Trening crossfit odbywa się zatem w minimalistycznej, niemal surowej sali bez luster, zbędnego oświetlenia czy wyposażenia. Jesteś tylko Ty, niezbędny sprzęt sportowy oraz ludzie dzielący z Tobą pasję do sportu.
Trening odbywa się z wykorzystaniem drewnianych skrzyni, sztang, kettlebells, skakanek, TRX, piłek lekarskich czy drążków. Z takim wyposażeniem można wykonywać naskoki na skrzynię, wyciskanie, przysiady, martwe ciągi czy podciągania. Trening trwa około godziny, w czasie której wykonywana jest rozgrzewka, a następnie wymagający trening. Czy to oznacza, że crossfit jest tylko dla twardzieli? Nic bardziej mylnego! Crossfit to trening skalowany, a zatem dostosowany do możliwości każdego uczestnika. Jak to wygląda w praktyce?
Crossfit – godzina dążenia ku doskonałości
Podstawowym założeniem treningu crossfit jest wykonanie jak największej ilości powtórzeń w danej jednostce czasu. Czas trwania danego ćwiczenia, liczba serii i powtórzeń jest modyfikowana w taki sposób, aby z treningiem poradziła sobie zarówno osoba początkująca, jak i ta z dłuższym stażem treningowym. W danej jednostce czasu po prostu dajesz z siebie wszystko, podobnie jak każdy, kto ćwiczy obok Ciebie. Tworzy to niezapomnianą atmosferę: z jednej strony rywalizacji, a z drugiej – poczucie wspólnoty i dzielenia jednej pasji. A Ty zyskasz znaczną mobilność ciała, dynamikę i skoczność, wytrzymałość i siłę mięśniową oraz hart ducha i wytrwałość.