aminokwasy

Rozbudowa masy mięśniowej to marzenie wielu mężczyzn, którzy regularnie uczęszczają na siłownię lub biorą udział w innych sportach. Ich celem jest zawsze piękny, umięśniony wygląd, szczupła sylwetka, a także siła i wytrzymałość. Czy jednak można osiągnąć efekty bez suplementacji? Niestety, nie jest to łatwe, dlatego warto sięgnąć po odpowiednie odżywki.

Czym są aminokwasy?

Aminokwasy to związki organiczne, które posiadają w swoich cząsteczkach dwie podstawowe grupy funkcyjne: kwasową i zasadową (w ich przypadku jest to dokładnie grupa aminowa). Aminokwasy z łatwością łączą się dzięki nim w długie łańcuchy za pomocą wiązań peptydowych. Łańcuchy te z tworzą z kolei białka, pełniące funkcję budulcową w organizmie.

W przyrodzie znanych jest ponad 300 aminokwasów, przy czym różnią się one od siebie długością łańcucha węglowego, jego rozgałęzieniem i modyfikacjami w postaci dodatkowych grup funkcyjnych, zmieniających nieznacznie ich właściwości. Z tego wszystkie jest jednak tylko 20 podstawowych aminokwasów, których pochodnymi są pozostałe.

Aminokwasy można podzielić na endo- oraz egzogenne, czyli odpowiednio: takie, które powstają wewnątrz organizmu w procesie syntezy oraz takie, które muszą być dostarczone wraz z dietą, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie ich wytworzyć. Z tego powodu jest szczególnie ważne, aby dieta była w pełni zbilansowana i zapewniała optymalne możliwości dostarczenia tych wszystkich aminokwasów do organizmu.

Czy wystarczy zbilansowana dieta, aby dostarczyć do organizmu wszystkie aminokwasy?

Dla osób, które nie uprawiają sportów, zbilansowana dieta jest zazwyczaj wystarczająca. Jednakże wszyscy, którzy wystawiają swój organizm na większy wysiłek, powinni mieć na uwadze, iż aminokwasy rozgałęzione, czyli BCAA, są szybko zużywane przez organizm do pozyskiwania energii w czasie treningów. Dlatego każdy sportowiec powinien zadbać o ich suplementację jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń, aby mogły zostać wykorzystane prosto z jego krwioobiegu. Również po treningu należy uzupełnić ich zawartość w organizmie.

Ogólna zasada dotycząca ćwiczeń mówi, iż procesy anaboliczne są najszybsze w trakcie i tuż po ćwiczeniach. W związku z tym jest niezwykle ważne, aby każdy miłośnik sportu zadbał o odpowiednie uzupełnienie aminokwasów w swojej diecie poprzez suplementację. Ich niedobór może bowiem doprowadzić do tego, iż masa mięśniowa nie wzrośnie, a przy poważnych ubytkach mogą pojawić się objawy choroby.

Suplementacja

Suplementacja jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na uzupełnienie niedoborów i zapewnienie organizmowi odpowiedniego poziomu aminokwasów. Dzięki temu mogą one zostać wykorzystane bezpośrednio do syntezy nowych białek, które następnie stworzą mięśnie i pomogą w regeneracji organizmu. Aminokwasy dla sportowców to także przyjemny, nieobciążający organizmu sposób suplementacji, gdyż nie wymagają dłuższego trawienia tak, jak białka. W ten sposób są naprawdę łatwo przyswajalne i będą idealnym uzupełnieniem codziennej, zbilansowanej diety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here