Błotniki rowerowe w walce z jesienną słotą

Jesienna pora roku kojarzy się z kolorowymi liśćmi, żołędziami i kasztanami. Jesień nie dla każdego jest jednak przyjemnością. Rowerzystom przypomina o ciapie, deszczu i błocie. Jak się zabezpieczyć przed trudnymi warunkami? Czas pomyśleć o odpowiednich błotnikach.

Powrót do domu w mokrych, zabłoconych ciuchach nie jest przyjemny. Jeśli do tego dochodzi mróz, bardzo łatwo o przeziębienie, czy grypę. Jak nie dać się chorobie, ochronić się przed deszczem i przemarznięciem? Pomyśl o błotnikach. Nie uchronią one całkowicie cyklisty przed warunkami atmosferycznymi, ale mogą znacząco poprawić komfort jazdy w nieprzyjaznych warunkach jesiennych.

Błotnik na jesień

Zakup odpowiedniego błotnika zależy oczywiście od rodzaju roweru, jaki posiadasz. Nie każdy błotnik można zamontować na wszystkie ramy. Błotniki do rowerów turystycznych, czy miejskich zwykle mają mocowanie do tylnych widełek, które nie nadają się do bicykli szosowych, górskich, czy MTB. W naszym sklepie znajdziesz zarówno te do jednośladów przeznaczonych do miasta, jak i te do innego typu rowerów.

Pełne błotniki najlepiej ochronią przed pluchą. Osłaniają one koło najbardziej, jak się da. Nie wszędzie one jednak pasują. Warto pomyśleć też nad dobrymi chlapaczami: tylnymi i przednimi. Tylni chroni przede wszystkim ludzi jadących za tobą przed ochlapaniem, natomiast przedni ciebie: twoje buty, łydki i kolana.

Z każdym sezonem większą popularność zyskują błotniki pod ramę. Proste w montażu, nie wymagające dodatkowych uchwytów, lekkie i elastyczne. Skutecznie chronią przed zachlapaniem przez wodę i błoto, a równocześnie osłaniają ramę podczas uderzeń. Mają one jednak wadę: choć chronią górne partie nóg i resztę ciała, nie zapobiegają przed przemoczeniem butów. Podczas skręcania też nie jesteśmy chronieni przed opryskaniem.

Równie popularne stają się ostatnio błotniki podsiodłowe, które również znajdziesz w naszej ofercie. Montuje się je bardzo szybko, a w suchej i przyjemnej aurze można je bez problemu zdjąć.

O czym warto pamiętać przy zakupie błotnika

Pamiętaj, by sprawdzić możliwość montażu w twoim rowerze. Nie każdy jednoślad ma odpowiednie miejsce na różny rodzaj błotnika. Czasem na ramie nie będziesz mógł zamontować przyrządu i stanie się on dla ciebie bezużyteczny.

Staraj się, by błotnik był zamontowany jak najbliżej koła. Jeśli twój ochronny chlapacz będzie zamontowany zbyt wysoko, nie zapewni żadnej ochrony. Im bliżej opony będzie błotnik, tym mniej  błota i wody wydostanie się z niego. Ma to zastosowanie w rowerach miejskich, szosowych, czy trekkingowych, nie nadaje się jednak do MTB. Tam zbyt bliski oponie błotnik będzie się zapychał błotem i powodował tarcie.

Przy zakupie błotnika należy pamiętać też o wielkości i szerokości opon. Chlapacz musi być szerszy od ogumienia, by zapewnić obronę przed ciapą.

Warto też zdać sobie sprawę, czy potrzebujesz błotnik na stałe, czy chcesz mieć możliwość szybkiego demontażu. W naszej ofercie znajdziesz błotniki, które będziesz mógł montować i demontować jednym ruchem ręki. Praktycznych zastosowań takich błotników jest wiele. Jeśli aura jest przyjazna i sucha, nie potrzebujesz akcesoriów, które tylko doważą rower, a zwykle nie wyglądają też zbyt atrakcyjnie.

To wszystko warto mieć na uwadze przy wyborze odpowiedniego produktu. Naszą ofertę znajdzieszna stronie w kategorii błotniki – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here