Białko dla sportowców. Czemu jest istotne?

0
2590

Sport jest niezwykle popularny zarówno ze względu na doskonałe samopoczucie, które gwarantuje, jak również ze względu na korzyści zdrowotne, które daje. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na chodzenie na siłownię albo ćwiczenia w domu (lub na dworze). Warto jednak pamiętać, że oprócz samych ćwiczeń, swoje ciało należy dodatkowo wspomagać odpowiednimi suplementami i białkiem. Dowiedz się, dlaczego jest to tak istotne.

Białko – podstawowy składnik budulcowy

Białko jest podstawowym składnikiem odżywczym dla człowieka. W organizmie ludzkim rozkładane jest na aminokwasy, które następnie służą do budowy nowych białek, które tworzą tkanki ludzkiego organizmu. Białko jest także niezbędne do prawidłowej pracy mózgu.

Białka są szczególnie ważne dla wzrostu mięśni, ponieważ są ich głównym składnikiem budulcowym. Dlatego też każdy, komu zależy na wzroście mięśni albo na ich szybkiej regeneracji, powinien zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości białka do organizmu. W pierwszej kolejności służy temu zdrowa, zbilansowana dieta, dedykowana sportowcom, w której ilość białka jest adekwatna do ich aktywności sportowej. Jednak jeśli to wciąż za mało, niedobory należy uzupełniać białkiem serwatkowym, oferowanym w specjalnych preparatach. Ich przykłady możesz znaleźć pod adresem https://www.activlab.pl/bialko-czekoladowe.

Regeneracja i wzrost mięśni. Jak to dokładnie działa?

Zastanawiasz się, w jaki sposób białko wpływa na wzrost mięśni? Jeśli tak, w pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że podczas ćwiczeń pojawiają się w nich mikrouszkodzenia. Jest to naturalny proces, spowodowany obciążeniem mięśni w trakcie aktywności sportowej.

Następnie te mikrouszkodzenia pobudzają ciało do naturalnych procesów naprawczych. W trakcie tych procesów, w miejsce mikrouszkodzeń wbudowywana jest nowa tkanka, utworzona właśnie z białek. W efekcie mięśnie zostają naprawione i wracają do pełnej sprawności.

Co więcej, naturalna regeneracja prowadzi nie tylko do naprawy mięśni, ale też do ich wzrostu. Zostaje stopniowo zwiększona ich objętość i masa, a także pojawia się zwiększona siła i elastyczność. Oznacza to, że organizm zaczyna zarówno lepiej funkcjonować, jak też lepiej wyglądać.

Białko dla sportowców. Co warto o nim wiedzieć?

Choć zbilansowane posiłki są zawsze podstawą zdrowia, nie ulega wątpliwości, że w przypadku osób bardzo aktywnych fizycznie mogą nie wystarczyć. W celu przyspieszenia regeneracji należy jeszcze bardziej zwiększyć ilość przyjmowanych białek, witamin i minerałów, co zapewnia szybszy powrót do pełnej sprawności każdego mięśnia.

Białko to właśnie uzupełnienie diety, które wzbogaca organizm w niezbędne dla jego funkcjonowania aminokwasy. Jest produktem naturalnym, o wysokiej czystości, w którym dodatkowo mogą znaleźć się inne składniki odżywcze. Może mieć pochodzenie zwierzęce (zazwyczaj), ale dla wegetarian i wegan przygotowywane są również białka roślinne, na przykład sojowe.

Warto zwrócić uwagę, że białko dla sportowców jest jednocześnie bardzo smaczne i proste do przygotowania, nie tylko zdrowe. Wystarczy rozmieszać je z zimnym mlekiem lub wodą i wypić po treningu, aby uzyskać optymalne rezultaty. Warto też wybrać ulubiony smak, na przykład czekoladowy, truskawkowy lub orzechowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here