Ból gardła to bardzo częsta przypadłość, dotykająca niemal każdego z nas. Niekiedy wynika z toczącego się procesu zapalnego towarzyszącego infekcji, ale jego przyczyny mogą być bardziej błahe. Bardzo często można zredukować ból gardła przy pomocy całkowicie naturalnych i skutecznych metod.

Gdy gardło boli mimo braku objawów infekcji

Kiedy ból gardła jest jedynym niepokojącym objawem i nie towarzyszą mu inne symptomy, takie jak katar, ból głowy czy gorączka, możliwą przyczyną jest przesuszenie błon śluzowych gardła. Wynikać może ono z przebywania w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach, a także z odwodnienia organizmu lub nadmiernego nadużywania głosu. Wtedy koniecznie zadbać trzeba o nawilżenie błoń śluzowych gardła, w czym pomóc może m. in. miód, prawoślaz, siemię lniane czy inhalacje z olejków eterycznych – eukaliptusowego, sosnowego czy kamforowego. Dobrym sposobem jest także syrop z czosnku i cebuli czy mleko z miodem i masłem.

Infekcyjny ból gardła

Gdy ból gardła jest konsekwencją infekcji wirusowej lub bakteryjnej, poza nawilżaniem śluzówki warto zadbać o skuteczne zwalczanie infekcji i łagodzenie stanu zapalnego. Takie działanie wykazuje wiele powszechnie stosowanych ziół, które spożywane mogą być w postaci tabletek bądź syropów ziołowych lub naparów. Najskuteczniejsze zioła stosowane w leczeniu chorób gardła to:

– tymianek działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, ułatwia odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych, działa wykrztuśnie
– podbiał to zioło o właściwościach nawilżających i osłonowych a także rozrzedzających wydzielinę i wykrztuśnych
– szałwia to jedno z najskuteczniejszych ziół o właściwościach aseptycznych i przeciwzapalnych, skutecznie zwalczających bakterie, wirusy i grzyby
– prawoślaz działa osłonowo na śluzówkę gardła, przez co ogranicza wnikanie drobnoustrojów i wspomaga proces leczenia
– lukrecja to zioło o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz oczyszczającym drogi oddechowe

Wspomniane zioła można spożywać w postaci mieszanek, które są znacznie skuteczniejsze niż pojedyncze zioła. I należy pamiętać, że długotrwałe stosowanie ziół wymaga konsultacji z lekarzem lub specjalistą medycyny naturalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here