Kreatyna w powszechnym użyciu znajduje się już praktycznie od połowy ubiegłego wieku. Stosowana jest przez wielu sportowców na całym świecie, co więcej, jest nawet uznawana za jeden z najlepszych dostępnych suplementów na rynku. Czy kreatyna rzeczywiście potrafi zdziałać cuda? I czy jej zażywanie jest do końca bezpieczne dla organizmu człowieka?

Po odżywki na bazie kreatyny każdego dnia sięga wielu sportowców. Jest ona dostępna zarówno dla zawodowców, jak i dla osób, które zajmują się sportem amatorsko. Z pomocą kreatyny można nie tylko rozbudowywać beztłuszczową masę mięśniową, ale osiągać zdecydowanie lepsze rezultaty sportowe.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna to organiczny związek chemiczny, który występuje przede wszystkim w tkance mięśniowej. Substancja ta łączy się z odpowiednią grupą fosforową, dzięki czemu w mięśniach mogą być magazynowane spore zapasy energii, uwolnione w najbardziej potrzebnym dla sportowca momencie.

Kreatyna powinna być wprowadzana do diety stopniowo, aczkolwiek należy pamiętać o tym, by taki suplement przyjmować systematycznie. Uzupełnienie jadłospisu tym związkiem organicznym pomaga sportowcom nie tylko w znacznym stopniu zwiększyć ogólną wydolność organizmu. Udowodniono również, iż kreatyna ma korzystny wpływ na poprawę funkcjonowania układu immunologicznego.

Jak działa kreatyna?

Chociaż kreatyna jest syntetyzowana w ludzkim organizmie w wątrobie oraz w nerkach, to jednak są to zazwyczaj niewielkie ilości, które nie wystarczają do pełnego nasycenia procesów metabolicznych. Duże ilości tego organicznego związku można odnaleźć również w niektórych pokarmach, między innymi w mięsie oraz w rybach, ale takich produktów trzeba by zjeść naprawdę sporo, by dostarczyć organizmowi potrzebną dawkę kreatyny.

Przyjmowanie kreatyny w formie suplementów wydaje się więc być bardzo dobrym rozwiązaniem, na które decyduje się zresztą coraz większa liczba sportowców. Wprowadzenie kreatyny do diety okazuje się być bardzo pomocne nawet przy krótkotrwałym, ale bardzo wzmożonym wysiłku fizycznym. Kreatyna działa poprzez zatrzymanie wody w organizmie, w ten sposób jednocześnie biorąc udział w zwiększaniu beztłuszczowej tkanki mięśniowej.

Mity wokół kreatyny

Przez wiele lat wokół kreatyny zdążyło narosnąć wiele mitów, a wśród nich można wyróżnić wiele nieprawdziwych teorii. Przede wszystkim keratyna jest bezpieczną substancją, która nie wywołuje skutków ubocznych. Odnośnie niepożądanych działań kreatyny przeprowadzanych było wiele naukowych badań. Jak się okazało, za jedyny skutek uboczny uznano przyrost masy ciała, ale to dla wielu sportowców jest celem, do którego dąży się niekiedy przez wiele lat.

Jeszcze do niedawna kreatynę obarczano winą za powodowanie ostrych zespołów wieńcowych. Teorię tą jednak bardzo szybko obalono, ponieważ kolejne badania jasno pokazały, iż w gruncie rzeczy suplement ten z tym schorzeniem ma niewiele wspólnego. Pomimo, iż keratyna została uznana więc za bezpieczną substancję, to trzeba wiedzieć, iż jej długotrwałe stosowanie może przyczyniać się do obciążenia nerek. Dlatego decydując się na wprowadzenie tego suplementu żywnościowego, należy ściśle trzymać się zaleceń związanych z jego dawkowaniem.

Jak właściwie stosować kreatynę?

Chociaż z reguły na opakowaniach odżywek sportowych można znaleźć najważniejsze informacje związane z dawkowaniem danej substancji, to jednak mimo to, wielu sportowców nie do końca zdaje się stosować do takich zaleceń. Tymczasem trzeba zdać sobie sprawę, że jedynie rozsądne przyjmowanie kreatyny (czy jakiejkolwiek innej substancji mającej wpływ na przyrost masy ciała oraz siły) może pomóc w osiągnięciu spektakularnych efektów.

Dzienna dawka przyjmowanego suplementu z kreatyną powinna być uzależniona przede wszystkim od tego, w jakiej fazie ćwiczeń znajduje się sportowiec, a także od jego masy ciała. Najbardziej znanym sposobem zażywania kreatyny jest tak zwana suplementacja cykliczna. Wiąże się ona z tym, iż suplement stosuje się przez okres około sześciu tygodni, po czym wprowadza się kilkutygodniowy czas przerwy.

Optymalna dzienna dawka kreatyny, która będzie odpowiedzialna za stymulację przyrostu siły oraz beztłuszczowej masy mięśniowej wynosi dokładnie 0.07 g/kg masy ciała. Oznacza to, iż  osoba ważąca około siedemdziesięciu kilogramów powinna przyjmować pięć gramów kreatyny dziennie. Taka wartość wydaje się być najczęściej stosowaną, chociaż warto dodać, iż wyniki przeprowadzanych przez naukowców badań dowodzą o tym, iż skuteczne są dawki rozpoczynając się od 0.03g na każdy kilogram masy ciała.

Kreatynę zaleca się stosować przede wszystkim po ćwiczeniach, gdyż właśnie wtedy mięśnie są maksymalnie ukrwione, co pozwala na jej transportowanie do docelowych miejsc. Według naukowców w osiągnięciu satysfakcjonujących efektów może pomóc łączenie kreatyny z innymi substancjami, między innymi z cukrami prostymi. Można ją więc przyjmować razem z dekstrozą lub nawet ze zwykłą glukozą spożywczą, przez co będzie ona znacznie skuteczniej wnikać do wnętrza tkanek i komórek mięśniowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here